Račun za robu kupcu iz Srbije kada se plaća PDV |
Kako da ...? |
Napisao Ljubiša Lazarević |
nedelja, 28 avgust 2011 20:46 |
Račun za robu koji se izdaje kupcu iz Srbije u slučaju kada se plaća porez na dodatu vrednost (PDV) treba da bude u skladu sa dole navedenim propisima i da sadrži potrebne podatke.
Prema Zakonu o porezu na dodatu vrednost račun se izdaje u najmanje dva primerka, od kojih jedan zadržava izdavalac računa, a ostali se daju primaocu dobara.
svaka otpremnica, faktura, dostavnica, prijemnica ili druga odgovarajuća isprava za robu, a na osnovu koje se vodi evidencija mora biti u originalu i, pored ostalog, obavezno sadrži:
Prilikom prodaje robe, osim računa, mora postojati i otpremnica. Dva su načina na koji se ovo radi u Srbiji. Firme u kojima isto lice pravi račun i izdaje robu u okviru jednog prodajno-magacinskog prostora, najčešće izdaju jedan dokument (račun-optremnicu) i time smanjuju papirologiju. Firme u kojima su različita lica zadužena za izradu računa i izdavanje robe i/ili u kojima je magacin fizički udaljen od komercijale, najčešće posebno prave račun, a posebno otpremnicu. Pored toga, propisano je vođenje evidencije o ambalaži koja može biti povratna i nepovratna. Povratna ambalaža je deo dužničko-poverilačkog odnosa između kupca i prodavca, i ovaj odnos najčešće prate posebne optremnice i prijemnice za ambalažu. Za određenu nepovratnu ambalažu propisan je poseban postupak odlaganja, ili narodnim jezikom rečeno poseban postupak bacanja u smeće. Pitanje odlaganja otpada se rešava ugovorom o odnošenju smeća koji se zaključuje sa privrednim društvom ili preduzetnikom koji je za to registrovan, i vođenjem propisane evidencije o otpadu (ambalaži za jednokratnu upotrebu). Osim gore navedenih, račun po potrebi sadrži i druge podatke, kao na primer:
Prema Zakonu o računovodstvu i reviziji:
Dakle, moguće je da račun bude elektronski potpisan, u skladu sa propisima koji uređuju tu materiju. U praksi, elektronsko potpisivanje se svodi na dobijanje kvalifikovanog elektronskog sertifikata od ovlašćenog sertifikacionog tela, i na pravilnu primenu (u organizacionom, tehničkom i pravnom smislu) takvog načina potpisivanja. Treba znati da se „elektronski dokument koji je izvorno nastao u elektronskom obliku smatra originalom“, dok se „elektronski dokument koji je nastao digitalizacijom izvornog dokumenta čija forma nije elektronska, smatra se kopijom izvornog dokumenta“. Dakle datoteka (fajl) koja sadrži skenirani papirni dokument smatra se kopijom izvornog dokumenta. Takođe treba imati u vidu i sledeće odredbe Zakona o elektronskom dokumentu:
Iz navedenog se može zaključiti da je jednostavnije stvoriti uslove za elektronsko potpisivanje računa za izvršene usluge, u odnosu na račun ili račun-otpremnicu za isporučenu robu. Račun za robu, a pogotovo otpremnica ima potpise više lica na sebi i fizički mora da prati robu, tako da je malo verovatno da će otpremnice skorije biti elektronski potpisivane. Proporučujemo da pročitate i Službeno mišljenje Ministarstva finansija u vezi sa izdavanjem računa u elektronskoj formi u sistemu PDV. U nastavku dajemo primer računa za robu kupcu iz Srbije kada se plaća PDV. Navedeni primer napravljen je pomoću računovodstvenog softvera Biznisoft.
|