Podsećamo posetioce da je od 20.10.2010. godine, a na osnovu Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu (Službeni glasnik RS“, br. 30/10) i Pravilnika o obliku i sadržaju znaka zabrane pušenja i znaka da je pušenje dozvoljeno u određenom prostoru, načinu isticanja tih znakova, obrascu izveštaja o povredi zabrane pušenja, vrsti potrebnih dokaza o pušenju i načinu na koji se oni prikupljaju i na koji se utvrđuje prisustvo duvanskog dima u prostoru u kome je pušenje zabranjeno, kao i o obrascu za naplatu novčane kazne na licu mesta („Službeni glasnik RS“, br. 73/10), propisana obaveza isticanja novih znakova zabranjenog i dozvoljenog pušenja u određenom prostoru.
Isticanje znaka zabrane pušenja u zatvorenom radnom i javnom prostoru
Znak zabrane pušenja koji se koristi za označavanje zatvorenog radnog i javnog prostora, kao i drugog prostora u kome je pušenje zabranjeno ima oblik pravougaonika formata A4 (210 mm x 297 mm), sa krugom prečnika 168 mm i kosom trakom (prečnik kruga) položenom pod uglom od 45 stepeni u odnosu na horizontalni prečnik kruga i simbolom upaljene cigarete dimenzija 105 mm x 14 mm unutar kruga položene ispod kose trake pod uglom od 90 stepeni u odnosu na kosu traku. Na gornjem polu znaka, iznad kruga, ispisan je tekst: "ZABRANJENO PUŠENJE". Na donjem polu znaka, ispod kruga, ispisan je tekst: "ZA KRŠENJE OVE ZABRANE IZRIČE SE NOVČANA KAZNA PROPISANA ZAKONOM". Tekst je ispisan je slovima veličine 9 mm, ćiriličkim pismom, odnosno drugim jezikom i pismom koji su u službenoj upotrebi Republici Srbiji. Unutrašnjost kruga i površine znaka van kruga je bele boje; ivica kruga i kosa traka (prečnik kruga) širine su 15 mm i crvene su boje; simbol upaljene cigarete je bele i crne boje (konture cigarete i duvanskog dima); slova znaka su crne boje.
Znak zabrane pušenja u zatvorenom radnom i javnom prostoru ističe se:
• na svim ulaznim vratima svakog zatvorenog radnog i javnog prostora; • na vidnim mestima unutar svakog pojedinačnog radnog i javnog prostora, što znači u svakoj kancelariji, kabinetu, sobi i dr; • u funkcionalnom delu prostora, , uključujući i dvorišni prostor, koji se ne smatra zatvorenim javnim prostorom, u kome se obavljaju delatnosti: o zdravstvene zaštite, o vaspitanja i obrazovanja, o društvene brige o deci, o socijalne zaštite. Znak zabrane pušenja u funkcionalnom delu prostora ističe se na ulazu u ovaj prostor, kao i na odgovarajućem broju mesta u okviru ovog prostora, u plastičnom zaštitnom omotu poštujući bezbednosne i stilske zahteve neposrednog okruženja i tako da postavljeni znak ne ometa obavljanje delatnosti; • na otvorenom prostoru za održavanje pozorišnih, bioskopskih i drugih vrsta predstava.
Isticanje znaka zabrane pušenja u taksi vozilima i ugostiteljskim objektima
Znak koji se koristi za označavanje zabrane pušenja u taksi vozilima, i za označavanje stolova, šankova i drugih površina na kojima se služi hrana ili piće u ugostiteljskim objektima, odnosno delovima ugostiteljskih objekata u kojima je zabranjeno pušenje, ima isti izgled, s tim što su njegove dimenzije sledeće: - oblik pravougaonika formata je A7 (74 mm x 105 mm), sa krugom prečnika 45 mm i kosom trakom (prečnik kruga) položenom pod uglom od 45 stepeni u odnosu na horizontalni prečnik kruga i simbolom upaljene cigarete dimenzija 25 mm x 4 mm unutar kruga položene ispod kose trake pod uglom od 90 stepeni u odnosu na kosu traku; - slova teksta koji se ispisuje na gornjem i donjem polu znaka veličine su 6 mm; - ivica kruga i kosa traka (prečnik kruga) širine su 8 mm.
Znak zabrane pušenja u taksi vozilima ističe se: • na ulaznim vratima taksi vozila, • na vidnim mestima unutar taksi vozila,
u oba slučaja vodeći računa o tome da položaj, mesto i visina postavljenog znaka omogućavaju nesmetano obavljanje delatnosti, odnosno ne ugrožavaju bezbednost saobraćaja taksi vozila, korisnika taksi vozila, kao i drugih lica u saobraćaju.
Znak zabrane pušenja u ugostiteljskim objektima ističe se: • na svim stolovima, • šankovima i • drugim površinama na kojima se služi hrana ili piće u ugostiteljskim objektima, odnosno delovima ugostiteljskih objekata u kojima je zabranjeno pušenje
Znak da je pušenje dozvoljeno i njegovo isticanje u zatvorenom radnom i javnom prostoru
Znak koji se koristi za označavanje prostora u kome je pušenje dozvoljeno, ima oblik pravougaonika formata A4 (210 mm x 297 mm), sa krugom prečnika 168 mm i simbolom upaljene cigarete dimenzija 105 mm x 14 mm unutar kruga. Na gornjem polu znaka, iznad kruga, ispisan je tekst: "DOZVOLJENO PUŠENJE", slovima veličine 9 mm, ćiriličkim pismom, odnosno drugim jezikom i pismom koji su u službenoj upotrebi u skladu sa propisima o službenoj upotrebi jezika i pisama Unutrašnjost kruga i površine znaka van kruga je crne boje; ivica kruga je širine 15 mm i crvene je boje; simbol upaljene cigarete je bele i crne boje (konture cigarete i duvanskog dima); slova znaka su bele boje.
Znak da je pušenje dozvoljeno, ističe se • na ulaznim vratima svakog zatvorenog radnog i javnog prostora u kome je pušenje dozvoljeno i • na ulaznim vratima prostorije u kojoj je pušenje dozvoljeno.
Znak da je pušenje dozvoljeno i njegovo isticanje u ugstiteljskim objektima
Znak koji se koristi za označavanje stolova, šankova i drugih površina na kojima se služi hrana ili piće u ugostiteljskim objektima, i delovima ugostiteljskih objekata u kojima je pušenje dozvoljeno, ima isti izgled, s tim što su njegove dimenzije sledeće: - oblik pravougaonika formata je A7 (74 mm x 105 mm), sa krugom prečnika 45 mm i simbolom upaljene cigarete dimenzija 25 mm x 4 mm unutar kruga; - slova teksta koji se ispisuje na gornjem polu znaka veličine su 6 mm; - ivica kruga je širine 8 mm.
Znak da je pušenje dozvoljeno ističe se: • na svakom stolu • na šanku i • drugoj površini na kojima se služi hrana ili piće u ugostiteljskim objektima, i delovima ugostiteljskih objekata u kojima je pušenje dozvoljeno.
Isticanje imena lica zaduženog za kontrolu zabrane pušenja
U skladu sa članom 13. Zakona, odgovorno lice je dužno da na jednom ili više vidnih mesta u prostoru u kome je zabranjeno pušenje istakne svoje ime, odnosno ime lica koje je zadužio da u njegovo ime kontroliše zabranu pušenja, s podacima o mestu gde se to lice nalazi i telefonskim brojem na koji se može prijaviti pušenje u tom prostoru. |