Рачун за услуге купцу из Србије када се плаћа ПДВ |
Како да ...? |
Аутор текста Љубиша Лазаревић |
понедељак, 19 септембар 2011 21:38 |
Страна 1 од 2 Рачун за услуге који се издаје купцу из Србије у случају када се плаћа порез на додату вредност (ПДВ) треба да буде у складу са доле наведеним прописима и да садржи потребне податке.
Према Закону о порезу на додату вредност рачун се издаје у најмање два примерка, од којих један задржава издавалац рачуна, а остали се дају примаоцу добара. Осим горе наведених, рачун по потреби садржи и друге податке, као на пример:
Изглед рачуна за поједине услуге може се разликовати због саме природе извршене услуге. То посебно важи за грађевинске, туристичке, комуналне, телекомуникационе, али и за друге услуге. Услуге у вези са прометом робе (превозничке услуге, складиштење и слично) се, осим према горе наведеном, евидентирају и у складу са Правилником о евиденцији промета робе и услуга. Такође треба знати да према Закону о фискалним касама „ако купац добара на мало, односно корисник услуге, плаћање врши на основу фактуре, обвезник је дужан да у фактуру унесе редни број фискалног исечка на основу кога је евидентиран промет у фискалној каси.“ У нашим примерима то је случај када фирма плаћа хотел за физичко лице. Исто тако када фирма плаћа похађање напредног курса руског језика за запосленог, уколико школа језика ову врсту услуге евидентира преко фискалне касе, потребно је да се уз фактуру приложи и фискални рачун. Иначе према прописима који су важили у тренутку писања овог текста, школе језика (шифра делатности 85.59) нису биле у обавези да извршене курсеве евидентирају путем фискалне касе.
Према Закону о рачуноводству и ревизији:
Дакле, могуће је да рачун буде електронски потписан, у складу са прописима који уређују ту материју. У пракси, електронско потписивање се своди на добијање квалификованог електронског сертификата од овлашћеног сертификационог тела, и на правилну примену (у организационом, техничком и правном смислу) таквог начина потписивања. Треба знати да се „електронски документ који је изворно настао у електронском облику сматра оригиналом“, док се „електронски документ који је настао дигитализацијом изворног документа чија форма није електронска, сматра се копијом изворног документа“. Дакле датотека (фајл) која садржи скенирани папирни документ сматра се копијом изворног документа. Такође треба имати у виду и следеће одредбе Закона о електронском документу:
Из наведеног се може закључити да је једноставније створити услове за електронско потписивање рачуна за извршене услуге, у односу на рачун или рачун-отпремницу за испоручену робу. Рачун за робу, а поготово отпремница има потписе више лица на себи и физички мора да прати робу, тако да је мало вероватно да ће отпремнице скорије бити електронски потписиване. Пропоручујемо да прочитате и Службено мишљење Министарства финансија у вези са издавањем рачуна у електронској форми у систему ПДВ. У наставку дајемо три примера рачуна за услуге када се плаћа ПДВ.
Наведени примери направљени су помоћу рачуноводственог софтвера Biznisoft. |